Jak wybrać drzwi?

Jak wybrać drzwi wewnętrzne do domu?

Wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych to nie tylko kwestia konieczności, ale również estetyki, funkcjonalności i komfortu użytkowania. W tym poradniku pomożemy Ci w szybszym i bardziej celnym doborze drzwi wewnętrznych do domu, mieszkania lub lokalu. Niezależnie czy jesteś mieszkańcem miejscowości Opoczno w której mieści się nasz sklep, czy mieszkasz w miejscowościach Przysucha, Drzewica, lub Żarnów – możesz już dziś czerpać pełnymi garściami wiedzę z tego poradnika, aby wybrać drzwi które będą służyły Ci na lata i uniknąć złych wyborów.

1. Wygląd drzwi

Drzwi wewnętrzne powinny harmonizować z ogólnym stylem wnętrza. Do wnętrz nowoczesnych najlepiej pasują drzwi o prostych liniach z przeszkleniami. Przeszklenia występują najczęściej w formie szyby mlecznej, która przepuszcza światło, ale jednocześnie zapewnia pełną prywatność. To najlepsze rozwiązanie, które pozwala oszczędzać na energii elektrycznej – szybki w drzwiach powodują, że przez drzwi przechodzi światło do przedpokoju, dzięki czemu minimalizujesz ilość energii która byłaby w tym czasie zużywana za dnia, by doświetlić przedpokój i schody. Poziome przeszklenia są obecnie największym trenem mody wnętrzarskiej i drzwi wewnętrzne tego typu różnią się od siebie grubością szybki – grubsza szybka przepuszcza więcej światła z pokoju do przedpokoju. Mniejsza natomiast zapewnia większą prywatność i bardziej unikalny, efektowny wygląd. Istnieją również drzwi przeszkleniami czarnymi, jednak wybierając takie drzwi należy pamiętać iż przedpokój będzie wymagał większego doświetlenia – co wpłynie na rachunki za prąd.

Drzwi wewnętrzne do domu z przeszkleniami różnią się od siebie grubością ramiaka i wzorem laminatu, bądź lakieru. W przypadku drzwi bezprzylgowych warto zastosować 3 zawiasy, aby uniknąć konieczności zbyt częstych regulacji drzwi. Dlatego w naszym sklepie Fachowiec Opoczno, podczas wyceny tego typu drzwi domyślnie zawsze konfigurujemy je w wersji z 3 zawiasami.

Większość modeli drzwi możemy wybrać w laminatach, lub lakierowaniach o różnej kolorystyce (wzorniki poszczególnych producentów możesz zobaczyć u nas w sklepie). Bardzo modne obecne są drzwi

2. Materiał drzwi

Obecnie najnowocześniejszą technologią produkcji drzwi wewnętrznych są drzwi w ramiaku MDF oklejone laminatem. Tego typu rozwiązanie zapewnia niski koszt produkcji drzwi i trwałość na lata. Jednak od jakości laminatu (grubość okleiny drzwi) zależy jak długo będziesz się cieszył nowym ich wyglądem.  Niektórzy producenci walczący o klienta jak najniższymi cenami stosują cienkie – tanie laminaty, które już po kilku miesiącach użytkowania wykazują widoczne ślady użycia drzwi w okolicy klamek! Próby reklamacji takich drzwi okazują się bezskuteczne. Producent w tego typu sytuacji odrzuca reklamację sugerując, że użyto zbyt silnych detergentów do czyszczenia drzwi. Tego typu laminaty są cieniutkie niczym papier toaletowy. Jeśli nie wierzysz – przyjdź do naszego sklepu FACHOWIEC OPOCZNO i poproś obsługę klienta, aby pokazała Ci różnicę w grubości laminatów od poszczególnych producentów drzwi.

Grube laminaty producentów takich jak VASCO, Porta, czy POL-Skone są droższe w produkcji. Stąd właśnie bierze się wyższa cena takich drzwi, które kosztują około 150zł więcej. Grube laminaty zapobiegają powstawaniu śladów użytkowania na drzwi przez lata. W naszym sklepie mieliśmy już do czynienia z wyżej wymienionymi sytuacjami, kiedy tanie drzwi zamontowane u klienta wycierały się w okolicy klamek po kilku miesiącach, a producent nie chciał uznawać reklamacji zostawiając sklep ze zbulwersowanym klientem na lodzie. Dlatego obecnie ostrzegamy klientów przed wyborem drzwi producentów stosujących cienkie laminaty i sugerujemy wybór markowych drzwi z grubym laminatem. Materiał, z którego wykonane są drzwi, ma wpływ na ich trwałość i jak długo drzwi zachowują swój nowy wygląd po latach użytkowania.

3. Funkcjonalność drzwi

Drzwi wewnętrzne do domu lub lokalu potrafią mieć dodatkowe funkcje o których często zapominamy.

  • Drzwi przesuwne: idealne do małych pomieszczeń – oszczędzają miejsce.
  • Drzwi harmonijkowe: oszczędzają miejsce, a dodatkowo są ciekawym elementem dekoracyjnym. Sprawdzają się w szafach i spiżarniach. Jest to najtańszy wybór drzwi, które zazwyczaj są dostępne w ciągu kilku dni roboczych.
  • Drzwi dźwiękoszczelne: doskonałe do pomieszczeń wymagających ciszy, takich jak sypialnia, biuro czy pokój do nauki.
  • Drzwi składane: kolejna propozycja do spiżarni, lub szafy.
  • Drzwi ukryte: wybór który zyskuje na popularności. Takie drzwi możemy malować na dowolny kolor, przyklejać do nich tapety, lub nawet lamele. Dzięki czemu całkowicie licują się ze ścianą.

4. Wymiary i montaż

Przed zakupem drzwi warto dokładnie zmierzyć otwory drzwiowe. Należy pamiętać o uwzględnieniu miejsca na ościeżnicę i ewentualne dodatkowe elementy montażowe.

Pamiętaj, że zamówionych drzwi nie można zwrócić do producenta! Dlatego jeśli nie jesteś pewien czy potrafisz bezbłędnie wykonać pomiar drzwi – skorzystaj z usługi bezpłatnego pomiaru i montażu, aby mieć pewność, że drzwi będą dobrze pasować do otworów montażowych.

Zamów bezpłatny pomiar

Planujesz zakup drzwi, lub podłóg w naszym sklepie i chciałbyś poznać dokładne koszty?
Wypełnij formularz i zamów pomiar:
zamów pomiar

5. Budżet

Cena drzwi wewnętrznych może się znacznie różnić w zależności od materiału. Klasyczne drzwi drewniane od producentów takich jak Doorsy, czy Barański są najdroższym wyborem. Drzwi drewniane wewnętrzne zaczynają się od 2500zł (za skrzydło drzwiowe).

Środkowa półka cenowa drzwi producentów takich jak Porta, Pol-skone, czy DRE który oferują wysokiej jakości drzwi wykonane z MDF często w opcji z wypełnieniem z płytą wiórowo-otworową, lub pełną płytą. W katalogach Porta i Pol-skone znajdziemy około 90 modeli różnych drzwi, dlatego tutaj każdy znadz

Najbardziej ekonomicznym wyborem jest katalog drzwi VASCO, które charakteryzują się solidnym, grubym laminatem i dbałością o szczegóły wykonania, a jednocześnie atrakcyjną ceną. Wadą drzwi VASCO jest ograniczona ilość modeli. Zamiast 80 modeli drzwi (jak w Porta, czy Pol-Skone), VASCO ma w ofercie katalogowej 2025 tylko 30 modeli drzwi. Często model drzwi, który bardzo nam się podoba, a jest poza naszym zasięgiem finansowym może być dostępny u innego producenta po bardziej przystępnej cenie. Po wykonaniu bezpłatnego pomiaru nasz sklep dokonuje wyceny drzwi. Wyceniamy do kilku różnych modeli drzwi w różnych wariantach i konfiguracjach, tak aby dać szerszy pogląd na przekrój cenowy drzwi wewnętrznych.

6. Dodatkowe funkcje drzwi

Niektóre drzwi wewnętrzne oferują dodatkowe funkcje, takie jak:

  • Drzwi z lustrem: pozwalają zaoszczędzić przestrzeń a także nadają drzwiom dodatkową funkcjonalność.
  • Drzwi z tablicą: idealny pomysł do pokoju dla dzieci. Tablica do zamalowywania osadzona na ramiaku drzwi da upust kreatywności.
  • Drzwi ukryte: do zastosowań specjalnych.
  • Automatyczne zamykanie: wygodne rozwiązanie, które sprawdza się w domach z dziećmi lub osobami starszymi.
  • Zamki magnetyczne: ciche i eleganckie, idealne do nowoczesnych wnętrz.
  • Wentylacja: kratki i tuleje wentylacyjne są rozwiązaniami z przeszłości, aczkolwiek nadal dostępnymi u większości producentów drzwi. Dziś w drzwiach do WC stosuje się najczęściej podcięcie wentylacyjne, lub niewidoczną szczelinę wentylacyjną (dostępną wyłącznie w drzwiach VASCO).

7. Konserwacja i pielęgnacja

Aby drzwi wewnętrzne służyły przez wiele lat, warto zadbać o ich regularną konserwację. Drzwi drewniane wymagają okresowego lakierowania lub olejowania, natomiast drzwi z MDF i laminatu wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką. Należy zachować ostrożność w przypadku silnych substancji czyszczących. Lepszym wyborem mogą okazać się dedykowane preparaty do czyszczenia i pielęgnacji drzwi wewnętrznych.